معماری: ارائه

8

سلام بچه ها! اسلایدهایی که درباره «ارایه معماری» سر کلاس نشون دادم رو می تونید این جا ببینید. درست کردن هر کدوم از این «مدارک معماری» با استفاده از نرم افزار اسکچاپ کار خیلی راحتیه که توی این مطلب بهتون یاد می دم چطوری هر کدومشون رو تولید کنید؛ برای این کار اول فایل اسکچاپ خونه رو باز کنید و از منوی View وارد پنجره Toolbars بشید. تیک قسمت های Sections و Views و Camera رو بزنید:

۰۱

برای تولید کردن «نقشه» و «مقطع» از ابزار Section Plane استفاده می کنیم. اول این ابزار رو انتخاب می کنید و بعد برای دزست کردن نقشه، اون رو روی سقف خونه و برای درست کردن مقطع روی یکی از دیوارهای خونه قرار می دید؛ وقتی این کار رو انجام می دید، یه صفحه نارنجی که همون صفجه مقطع شماست روی اون سطح قرار می گیره. با استفاده از ابزار Move (همون که همه چی رو حرکت می دید باهاش؛ کلید میانبر M) اون رو حرکت می دید تا اون قسمت های مورد نظرتون نمایش داده بشه. برای نقشه، صفحه مقطع رو تا وسط پنجره ها پایین بیارید:

۰۲

۰۳

۰۴

۰۵

برای تولید «مقطع»، با استفاده از ابزارهایی که توی مجموعه Views هستند، نمایی که مربوط به مقطعتون می شه رو انتخاب کنید تا بتونید از اون خروجی تصویری بگیرید. برای نقشه هم که باید نمای بالا رو انتخاب کنید. بعد از این که نمای مورد نظرتون روی صفحه ظاهر شد، از منوی File، وارد بخش Export و ۲D Graphic می شید و از اون تصویر خروجی می گیرید. یادتون باشه که قبل از خروجی گرفتن می تونید از استایل های مختلف برای تغییر ظاهر مدارکتون و اختصاصی کردن اون ها استفاده کنید؛ حتماً این کار رو بکنید و یه استایل مشخصی رو برای مدارکتون استفاده کنید. همچنین می تونید استایل های پیشفرض اسکچاپ رو ویرایش کنید و استایل مخصوص خودتون رو بسازید (یه مقداری توی تنظیماتی که توی بخش استایل هست بگردید و تغییرات مختلف رو امتحان کنید):

۰۶

۰۸

۰۹

۱۰

خب تا این جا نقشه و مقطع رو تولید کردیم. نمای خونه هم با استفاده از نماهایی که توی بخش Views هستند خروجی بگیرید؛ برای از بین بردن صفحات مقاطع از ابزارهایی که کنار همون ابزار Section Plane هستند استفاده کنید. یکی از اون ابزارها فقط صفحه مقطع رو مخفی می کنه و اون یکی خود مقطع رو مخفی می کنه:
۱۱

برای تولید نمای ایزومتریک یا سه نما هم از ابزار ایزو استفاده می کنیم؛ می تونیم توی این نما هم از مقطع ها استفاده کنیم:

۱۲

۱۳

برای ساختن نماهای سه بعدی از ابزارهایی که توی بخش Camera به ابزارهاتون اضافه کردید استفاده کنید؛ هیچ محدودیتی برای تولید نماهای سه بعدی وجود نداره؛ می تونید نماهای سه بعدی داخلی و خارجی رو با استایل های متفاوت به وجود بیارید.

۱۴

۱۵

توی مطلب بعدی درباره دفترچه مدارک بهتون توضیح می دم که دفترچه مدارک معماری تون باید چه ویژگی هایی داشته باشه و چه مدارکی رو باید حتماً داخلش بذارید. همچنین نمونه ای از یکی از صفحات دفترچه مدارک معماری رو توی همون مطلب می ذارم. موفق باشید.

اشتراک.

درباره نویسنده

۸ دیدگاه

 1. امیرحسین طیبی در

  سلام استاد.
  می شه بگید چجوری می شه تو اتوکد خروجی عکس گرفت؟
  برای لان لازم دارم…

  • آقای خادم الحسینی در

   سلام. من یادمه یه جایی توی بخش Print بود ولی خیلی وقته کار نکردم دقیقش یادم نیست.

 2. پارسا ابراهیمی تیرتاشی در

  سلام استاد ببخشید حالا که یکشنبه تعطیل شده ما پروژه زا چطوری به دستتون برسونیم و اگر میشه ایمیلتا رو بدین تا حداقل براتون ایمیل کنیم
  با تشکر

 3. سلام آقا لطفا بگید ابزار ایزو کجاس و اینکه دقیقا با چه ابزاری نمای سه بعدی بگیریم؟

  • آقای خادم الحسینی در

   سلام! وقتی از بخش View / Toolbars، مجموعه ابزارهای Views رو ظاهر می کنی، ابزارهای چپ، راست، بالا، پایین، عقب، جلو و ایزو رو می تونی ببینی. برای این که نماهای سه بعدی بگیری هم می تونی از مجموعه ابزارهای Camera استفاده کنی و هم می تونی خودت با استفاده از موس، دوربین رو تنظیم کنی و خروجی بگیری.

 4. یه سوال دیگه اگه قراره واسه هر کردم از نماها و مقطع ها از یه استایل استفاده کنیم چه نیازی به رنگ هست؟

  • آقای خادم الحسینی در

   استایل ها فقط به صفحات و رنگ ها اعمال نمی شن و می تونن هر چیزی رو که می بینی به صورت جداگونه تحت تأثیر قرار بدن. مثلآ خطوط و بافت ها رو. یه مقداری توی همون پنچره استایل بگرد و با تنظیماتش بازی کن متوجه می شی.

پاسخ دهید